BEN KİMİM

1986 yılında İstanbul’da doğan Zeynep Paftalı, ilkokulun ardından sınavlarını kazandığı MSGSÜ Devlet Konservatuvarında müzik eğitimine başladı; kurumun Lisans Programı’ndan 2007 yılında, Yüksek Lisans Programı’ndan 2009 yılında, Sanatta Yeterlik Programı’ndan ise 2012 yılında mezun oldu. 2003-2017 yılları arasında viyola sanatçısı olarak Türkiye’de ve yurtdışında birçok önemli müzisyenle ve orkestrayla konserler verdi.

Küçükken kapıldığı edebiyat tutkusuyla ilk öykülerini üniversite yıllarında yazmaya başladı. 2015 yılında Pan Yayıncılık’ın düzenlediği öykü yarışmasını kazandı; 2016 yılında “12” adlı ilk öykü kitabı, aynı yayınevi tarafından yayımlandı. 2021 yılında “Baştan” adlı öyküsü, Çukurova Öykü Ödülü’nde birinciliğe değer görüldü; bu öyküyle Emeğin Çukurovası öykü seçkisinde yer aldı. “Bir Rüyanın Peşinde” adlı öyküsü Adana Sokakları Turunç Kokuyor adlı çok yazarlı kitapta yayımlandı.

2015 yılından beri fotoğrafçı Vieri Bottazzini’yle beraber Dünya’nın farklı yerlerinde düzenlediği manzara fotoğrafçılığı atölyeleri sayesinde yeni insanlar ve kültürler tanıma fırsatı yakalayan Zeynep Paftalı; yılın altı ayını işi nedeniyle seyahat ederek, geri kalanını ise halen yaşadığı İtalya’da romanlar, öyküler ve kendi sitesinde deneme yazıları yazarak geçirmektedir.