BEN KİMİM

1986 yılında İstanbul’da doğan Zeynep Paftalı, ilkokulun ardından MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarında müzik eğitimine başladı. Kurumun Lisans Programı’ndan 2007 yılında, Yüksek Lisans Programı’ndan 2009 yılında, Sanatta Yeterlik Programı’ndan ise 2012 yılında mezun oldu. 2003-2017 yılları arasında viyola sanatçısı olarak Türkiye’de ve yurtdışında önemli müzisyenlerle ve orkestralarla konserler verdi.

Küçükken kapıldığı edebiyat tutkusuyla ilk öykülerini üniversite yıllarında yazmaya başladı. 2015 yılında düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda Takıntı Günlüğü adlı romanı uzun listeye girdi; aynı yıl Pan Yayıncılık’ın düzenlediği öykü yarışmasını, 2021 yılındaysa Çukurova Öykü Ödülü’nü kazandı. Pan Yayıncılık tarafından yayımlanmış 12 adlı bir öykü kitabı bulunan yazarın öyküleri Varlık ve İshak Edebiyat gibi dergiler ile Emeğin Çukurovası ve Adana Sokakları Turunç Kokuyor adlı çok yazarlı kitaplarda yayımlandı.

2015 yılından beri fotoğrafçı Vieri Bottazzini’yle beraber Dünya’nın farklı yerlerinde düzenlediği manzara fotoğrafçılığı atölyeleri sayesinde yeni insanlar ve kültürler tanıma fırsatı yakalayan Zeynep Paftalı; yılın altı ayını işi nedeniyle seyahat ederek, geri kalanını ise halen yaşadığı İtalya’da romanlar, öyküler ve Karnaval Dergi ile kendi sitesinde deneme yazıları yazarak geçirmektedir.