“BULUNAN VE KAYBOLAN” KARNAVAL DERGİ’DE!

Ursula K. Le Guin’in yeri, benim için çok başka. Onunla, yıllar önce “Karanlığın Sol Eli” kitabıyla tanıştım. Ve sonrasında bir dürtü, beni sürekli onun kitaplarına ve sesine dönmeye itti.

Le Guin o günden bugüne bana “Yerdeniz” serisiyle, novellalarıyla ya da “Sözcükler Bütün Derdim”, “Dünya’nın Ucunda Dans”, “Dümeni Yaratıcılığa Kırmak”, “Kaybedilecek Zaman Yok” gibi kurgu dışı kitabıyla sadece nasıl farklı dünyalar yaratılabileceğini değil, aynı zamanda da yazar ve okur olarak sınırların nasıl aşılabileceğini, önyargıların nasıl kırılabileceğini ve hayal gücüne nasıl kelepçe vurulmaması gerektiğini de tekrar tekrar anlattı ve hatırlattı. Bu nedenle Karnaval Dergi’deki bu yazımda, onun her zamanki stilinden farklı ama aynı şekilde güçlü novellası “Hernes”ü incelemekten çok büyük bir keyif aldım.

“Dönüp dolaşıp kendimi karşısında bulduğum yazarlar var; tekrar tekrar okumak, yeni eserlerini keşfetmek, sesini yeniden duymak istediğim. Gabriel García Márquez, Tim Winton, Ahmet Hamdi Tanpınar, Kurt Vonnegut, Kazuo Ishiguro, Ali Smith… Ursula K. Le Guin, beni kendine çağıran o yazarlardan.” diyerek başladığım yazımın devamını, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

BULUNAN VE KAYBOLAN – URSULA K. LE GUIN’İN HERNES NOVELLASINA BİR BAKIŞ

““BULUNAN VE KAYBOLAN” KARNAVAL DERGİ’DE!” üzerine 2 yorum

 1. Le Guin’in duymadığım bir eseri… Yetkin bir değerlendirme! Merakla okudum. Teşekkürler ve sevgiler

  Yanıtla
  • Çiğdem Abla,

   Yorumun için teşekkürler. Açıkçası ben de okumadan önce bu eseri duymamıştım; eseri incelemek benim için de keyifli oldu.

   Sevgiler

   Yanıtla

Yorumunuzu aşağıdaki boşluğa bırakabilirsiniz!