EMEĞİN ÇUKUROVASI

Asfalttaki çukurlarla seken minibüste 15 kişiyiz. Camlar açık, dışarısı kavurucu, rüzgâr sıcak. Yolun böldüğü iki yanda tarlalar, tarlalarda başaklar, pamuk fideleri, yeni baş vermiş ayçiçekleri… Virajlarla salınıyoruz; Adana arkamızda, önümüzde tepeler ve onların ardında yaşanacaklar.

Köylerden geçiyoruz, kırık dökük çardaklı bahçelerden, güneşin soldurduğu brandalı mahalle bakkallarından, boyası yer yer dökülmüş bir köy okulundan, tarihin parçası bir camiden. Şoförümüz, temkinli ilerleyişinde bizi dağ yollarına sürüyor. O da Çukurova’nın sıcağında emek verenlerden. Arabanın camını bir açıp bir kapatıyor; Çukurova’nın rüzgârından da güneşinden de çarpılmamak için.

Minibüsün koltuklarında, edebiyat emekçileri. Yazmak nedir bilenler. Kelimeleri sıralayabilmek için ter dökmüşler. Buluştukları alanda birbirlerine saygı duyan, birbirlerinin başarılarından mutlu olan yazarlar ve edebiyat aşıkları. 250’den fazla öyküyü okumuş ön jüri, onların seçtikleri 30 öykü üstüne düşünüp tartışmış jüri üyeleri ve bu buluşmanın gerçekleşmesini sağlamış değerli Süreyya Köle. Bir de eşinin yanında oturan ve yazım yolculuğunun onu bu değerli insanlarla buluşturmasından hem şaşkın hem mutlu bir ben.

“Emeğin Çukurovası”, bu topraklarda doğan, çok kişinin emeğinin geçtiği, Çukurova’yla sınırlı kalmayıp ovaları aşan, Torosları tırmanan, şehirlere, mahallelere ve hiç bilmediğimiz hayatlara ulaşan bir kitap. 2021 Çukurova Öykü Ödülü’nde birinciliğe değer görülen “Baştan” adlı öykümle bir parçası olmaktan mutluluk duyduğum, emeğe yapılmış bir atıf. 24 güçlü öykücüyle aynı yerde buluşmaktan gurur duyduğum bir seçki. Emeğin farklı yanlarını ve farklı formlarını ön plana çıkartan 25 bakış açısı, 25 yorum.

Süreyya Köle tarafından derlenen “Emeğin Çukurovası”, H2O Kitap tarafından yayımlandı. Keyifli okumalar!

EMEĞİN ÇUKUROVASI: https://www.h2okitap.com/kitap/emegin-cukurovasi/

HENÜZ OKUMADIYSANIZ: 12’Yİ OKUYORUM

Yorumunuzu aşağıdaki boşluğa bırakabilirsiniz!