“BAŞTAN” BAŞLAMAK

Bazı haberler var hem beklenmedik kapıyı çalan hem de dört gözle beklenen. Bir karanlığı kısa süreliğine ışıkla dolduran, bir kıvılcım çakışı haberler; insanın önünü bir anlığına aydınlatan ve nereye gittiğini görmesini sağlayan haberler. Ben de geçen gün böyle bir haberi almanın heyecanını yaşadım: “Baştan” adlı öykümün, bu sene ilki düzenlenen Çukurova Öykü Ödülü’nde birinci seçildiğini öğrendim. “Baştan”ı bu ödüle değer gören jüriye ve yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

“Baştan”, bu yarışma için özellikle yazdığım ve benim için anlamı büyük bir öykü. Çokça kurgu, biraz gerçeklere atıf, azıcık da değer verilenlerden alınmış ilham. Her tamamlanmış öyküde olduğu gibi, sona varışta bütünlüğe kavuşturabildiğim için mutlu olduğum bir anlatı. Bir yazarın gözlemlerini bir kompozisyona sığdırdığı, gerçeğe yaklaşıp da dokunmayan, hayal gücünün bir yansıması.

Yazarlar için en zoru, beyaz boş kâğıdın karşısına geçmek denir. Oysa aldığım haber gibi adımlar/işaretler, yazarların sırtlarına hafifçe dokunup o beyaz boşlukla yapılan yüzleşmeleri bir nebze de olsa kolaylaştırıyorlar. Ben de yeni bir yılın arifesinde, yeni öyküler yazmak için bir kez daha o boşluğun önüne, belki sırtımdaki desteğin dokunuşunu bu sefer biraz daha fazla hissederek geçiyorum. “Baştan” başlamak için, klavyeye parmaklarımı koyuyorum.

HENÜZ İZLEMEDİYSENİZ: 12’Yİ OKUYORUM

““BAŞTAN” BAŞLAMAK” üzerine 2 yorum

Yorumunuzu aşağıdaki boşluğa bırakabilirsiniz!