AYDINLANAN GECE – “VİCDAN” VARLIK’TA

Geçen gün sabahın beşinde, Ölüm Vadisi’nin ortasında bir yerlerde, güneşin doğuşunu fotoğraflamaya giderken düşündüm; şu yazarlık denen mesele, karanlıkta yola çıkmak gibi. Yalnız arabanın farlarıyla aydınlanan, iki yanı siyah bir örtüyle kaplı, bilinmeze giden bir yol. 

Bu yolda ara ara insan, gökte beliren bir yıldıza rastlıyor; ışığı zar zor seçilen, yanıp sönerken renk değiştiren ama insana rotasını belli eden, şaşmaz, yeri sabit. Bugüne kadar benim yıldızlarımdan biri Pan Yayıncılık’tan çıkan kitabım 12, bir diğeri “Baştan” adlı öykümle kazandığım Çukurova Öykü Ödülü oldu. Ve bunlara eklenen bir yenisi, öyküm Vicdan’ın Varlık dergisinin Aralık sayısında yayımlanmış olması.

Öykümün Varlık’ta yayımlanması benim için çok değerli, çok içte. Yakından takip etmeyenler belki bilmez ama Varlık, edebiyatımızın en yakın tanığı; bir nevi hafızası. 1933’ten beri çıkan sayılara bakıyorum, edebiyat tarihimizin en değerli yazarlarının Varlık’ta yazıları, öyküleri ve şiirleri yayımlanmış: Melih Cevdet Anday, Orhan Veli, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Tomris Uyar ve sayamadığım, saysam sayfaları dolduracak daha nice büyük isim. Tarihi böyle kucaklayan bir dergide yer almış olmak içimde, sanki kalabalık bir caddede yürürken o hayran olduğum yazarları bir anlığına da olsa uzaktan görme fırsatına erişmişim gibi bir duygu yarattı; onlara yaklaşmaya dair bir çekincenin, onları görmüş olma heyecana karışışı.

Yazarlık yolunun beni nereye götüreceğini bilemem ama rotayı bulmamda bana yol gösteren ve gecemi aydınlatan yıldızlara minnettarım. Vicdan adlı öykümü, Varlık dergisinin “Muhalif” adlı Aralık sayısında okuyabilir; Varlık’ı aşağıdaki adreslerden ve kitap satan diğer yerlerden temin edebilirsiniz.

KİTAP YURDU, PANDORA, VARLIK

HENÜZ OKUMADIYSANIZ: KELİMELER ANLAMLARINI YİTİRİYORLAR CANIM

Yorumunuzu aşağıdaki boşluğa bırakabilirsiniz!